Antalya Çıkışlı Turlar - Öz Antalya Turizm Seyahat
ANASAYFA HABER ARA ARŞİV GALERİ VİDEO ANKET YENİ WEB SİTEMİZ RSS İLETİŞİM

VİDEO ARA


Barbarlık Müzesi - Lefkoşa 4K UHD

Açıklama : ISBN 978-605-88104-0-2
Barbarlık Müzesi - Lefkoşa 4K UHD
Barbarlık Müzesi; Müze,4 Aralık 1963'te başlayan olaylarda, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli Dr. Binbaşı Nihat İlhan'ın evinin Eokacı Rum çeteleri tarafından 25-26 Aralık 1963 gecesi basılarak, ailesi hunharca ve canice burada kurşuna dizilerek şehit edilmiştir. Sonrasında müze yapılarak 1 Ocak 1966 tarihinde ziyarete açılmıştır.
Ancak tarihi katliama saygısızca çevresi betonlaştırılarak dev binalarla kaplanmıştır. Kıbrıs’ta yer alan Barbarlık Müzesi, Başkent Lefkoşa’da bulunuyor. Barbarlık Müzesi tek katlı, bahçeli ve köşede yer alan küçük sevimli bir ev. Lefkoşa Belediyesi bu sokağın adını Nihat İlhan’ın eşi “Mürüvvet İlhan Sokak” olarak değiştirmiş.
1 Ocak 1966 tarihinde açılan Barbarlık Müzesi 1975 yılında restore edilmiştir. 1980 yılında Bakanlar Kurulu Kararı’yla kamulaştırılmıştır. Müzede yer alan fotoğraflar Rumların 21 Aralık 1963’teki katliamları ile Kıbrıslı vatandaşların şehit edilişlerini, bu insanların hayatlarının yakılıp yıkılışını getiriyor günümüze!
Barbarlık Müzesi iç savaşın başlangıç yıllarında 24 aralık 1963’de Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Doktoru Binbaşı Dr. Nihat İlhan’ın eşi Mürüvvet çocukları Murat, Kutsi Hakan ve ev sahibeleri Feride Gudum’un katledildiği evdir.
Bu tarihte “ethniki organosis kyprion agoniston” adlı çeteci grubun Rum üyeleri tarafından büyük bir katliam yapılmıştır. Yaşanan katliama yönelik kurulan müze Kıbrıs’ın önemli yapıtları arasında yer alır. Kıbrıs’a giden yerli turistlerin katıldıkları turlar arasında Mavi Köşk ve Barbarlık müzesi mutlaka yer alır.
Dışarıdan herhangi bir ev gibi görünen içine girildiğinde yürekleri yakıp kavuran bir müzedir, Barbarlık Müzesi. En sağduyulu insan bile böyle bir şeyin olabildiğine inanmak istemez. Ev içerisinde yer alan kurşun izleri saymakla bitmez, sizleri o ana götürüp soluklarınızı tutarak okuyacağınız hikayeler asılıdır duvarlarda.
İçinde dolaşırken konuşmakta zorlandığınız, yutkunmaya zaman ayıramadığınız anlarınız olacak. Banyoya ulaştığınızda camlarla çevrelenmiş üç kanlı bornoz göreceksiniz, gözleriniz dolacak o akşamın ruhunu sizlere yaşatacak bir müze.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 14.10.2019
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 16.10.2019
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1
Anahtar Kelimeler : Barbarlık Müzesi - Lefkoşa 4K UHD  
Kategori : Yurt Dışı Turlar
İzlenme : 508
Tarih : 06 Kasım 2019
Ekleyen :
Link Ver :
Sitene Ekle :

Öz Antalya Turizm Seyahat Acentası. Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı

Kurulum: Mehmet SÖKMEN